  • Mfr # M16180.200.0140
  • Zoro # G0301500
Free Shipping & Returns
Eye Inside Diameter
18 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M16180.200.0140
Eye Inside Diameter
18 mm
Overall Length
140 mm
Thread Length
52 mm
Screw Size
Eye Thickness
22 mm
Shank Diameter
20 mm
Hole Center-to-End Length
140 mm
Eye Outside Diameter
40 mm
Eye Outside Dia.
40.0 mm
Length from Ream Center
140.0 mm
Eye Inside Dia.
18 mm
Thread Pitch
2.5 mm
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 18 mm, Eye Outside Diameter 40 mm, Eye Thickness 22 mm, Black Oxide, Steel, Material Grade/Class Class 4.6, Material Quality Standards DIN 444, Hole Center-to-End Length 140 mm, Shank Diameter 20 mm, Thread Style Partially Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 52 mm, Thread Pitch 2.5 mm, Thread Size M20-2.50, Externally Threaded, System of Measurement Metric, Fixed Rod End, Screw Size 20 mm, Pack Size Small Pack