  • Mfr # M16180.060.0070
  • Zoro # G0301957
Free Shipping & Returns
Key Features
System of Measurement
Metric
Thread Size
M6
Eye Inside Diameter
6 mm
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M16180.060.0070
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6
Eye Inside Diameter
6 mm
Overall Length
70 mm
Thread Length
18 mm
Screw Size
Eye Thickness
7 mm
Hole Center-to-End Length
70 mm
Eye Outside Diameter
14 mm
Shank Diameter
6 mm
Eye Outside Dia.
14.0 mm
Length from Ream Center
70.0 mm
Eye Inside Dia.
6 mm
Details
Item
Eye Bolt
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Type
Fixed Rod End
Material Quality Standard
DIN 444
Shank Type
Externally Threaded
Thread Pitch
1 mm
Globally Sourced
Globally Sourced
Pack Size
Small Pack
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Rod End Standards
DIN 444
Material Grade/Class
Class 4.6
Manufacturer Location
Material Quality Standards
Drive Type
No Drive
Standards
Thread Type
Metric Coarse
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 6 mm, Eye Outside Diameter 14 mm, Eye Thickness 7 mm, Black Oxide, Steel, Material Grade/Class Class 4.6, Material Quality Standards DIN 444, Hole Center-to-End Length 70 mm, Shank Diameter 6 mm, Thread Style Partially Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 18 mm, Thread Pitch 1 mm, Thread Size M6-1.00, Externally Threaded, System of Measurement Metric, Fixed Rod End, Screw Size 6 mm, Pack Size Small Pack