  • Mfr # M16180.080.0120
  • Zoro # G0301887
Thread Size
M8
Eye Inside Diameter
8 mm
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M16180.080.0120
Thread Size
M8
Eye Inside Diameter
8 mm
Overall Length
120 mm
Thread Length
22 mm
Screw Size
Hole Center-to-End Length
120 mm
Shank Diameter
8 mm
Eye Thickness
9 mm
Eye Outside Diameter
18 mm
Eye Outside Dia.
18.0 mm
Length from Ream Center
120.0 mm
Eye Inside Dia.
8 mm
Finish
Black Oxide
Thread Pitch
1.25 mm
Description
Fixed Rod End, Eye Inside Diameter 8 mm, Eye Outside Diameter 18 mm, Eye Thickness 9 mm, Black Oxide, Steel, Material Grade/Class Class 4.6, Material Quality Standards DIN 444, Hole Center-to-End Length 120 mm, Shank Diameter 8 mm, Thread Style Partially Threaded, Metric Coarse, Thread Direction Right Hand, Thread Length 22 mm, Thread Pitch 1.25 mm, Thread Size M8-1.25, Externally Threaded, System of Measurement Metric, Fixed Rod End, Screw Size 8 mm, Pack Size Small Pack