  • Mfr # BULK-RS-N60FDA-60
  • Zoro # G2415133
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60FDA-60
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
1 in
Rubber Length
10 ft
Thickness
1/16 in
Overall Length
Overall Width
1 in
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
FDA Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60 A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
330 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Shape
Strip
Abrasion Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Density
1.4 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
1,000 psi
Water Resistance
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Texture
Smooth
Tear Strength
22 N/mm
Minimum Temperature
Compression Set
35 %
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color White, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 1 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in