  • Mfr # BULK-RS-N60FDA-98
  • Zoro # G2415325
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N60FDA-98
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
1/2 in
Rubber Length
10 ft
Thickness
1/8 in
Overall Width
1/2 in
Overall Length
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
FDA Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60 A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
330 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Density
1.4 g/cc
Shape
Strip
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Tear Strength
22 N/mm
Texture
Smooth
Minimum Temperature
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
35 %
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Tensile Strength
1,000 psi
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color White, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 1/2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in