  • Mfr # BULK-RS-N60FDA-128
  • Zoro # G2415289
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-N60FDA-128
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
1/2 in
Rubber Length
10 ft
Thickness
1/16 in
Overall Length
Overall Width
1/2 in
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
FDA Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
White
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60 A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
330 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Material
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Minimum Adhesive Temperature
Tensile Strength
1,000 psi
Water Resistance
Good
Shape
Strip
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Compression Set
35 %
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Oil Resistance
Good
Minimum Temperature
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tear Strength
22 N/mm
Abrasion Resistance
Density
1.4 g/cc
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color White, Durometer 60 Shore A, Grade Food Grade, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, FDA 21 CFR 177.2600, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 1/2 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/16 in