  • Mfr # 6SH11X12-12
  • Zoro # G2522274
/ea
Key Features
Length
1 ft
Width
Thickness
0.13 in
Material
Carbon Steel
Temper
Hot Rolled
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6SH11X12-12
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
1 ft
Width
Thickness
0.13 in
Width Tolerance
+/-0.125 in
Width - Carbon Steel
12 in
Length Tolerance
+/-0.125 in
Length - Carbon Steel
Thickness (Decimal)
0.125 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Details
Material
Carbon Steel
Temper
Hot Rolled
Alloy Type
A36
Carbon Steel Standards
A569, ASTM A1011, ASTM A36
Finish
Dry
Thickness Tolerance
+/-0.03 in
Grade - Carbon Steel
Low Carbon Steel
Standards
ASTM A36
Finish - Carbon Steel
Dry
Alloy Type - Carbon Steel
A36
Typical Tensile Strength (PSI)
58,000 to 80,000 psi
Typical Hardness
149
Typical Yield Strength (PSI)
36,000 psi
Item
Carbon Steel Sheet
Type
General Purpose
Hardness Scale
BHN
Item - Carbon Steel
Sheet Stock
Yield Strength
36,000 psi
Tensile Strength
58,000 psi
Machinability
72 %
Shape
Sheet
Material Grade
Appearance
Tolerance Rating
Standard
Mechanical Finish
Mill
Rockwell Hardness
Not Rated
Heat Treatment
No Heat Treatment
Brinell Hardness
149 BHN
System of Measurement
Inch
Fabrication
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Galvanized
Not Galvanized
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Carbon Steel Sheet, Material Carbon Steel, Material Grade A36, Heat Treatable Not Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Overall Length 12 in, Overall Width 12 in, Thickness 0.13 in, Thickness Tolerance +/-0.03 in, Yield Strength 36,000 psi, Fabrication Hot Rolled, Machinability 72 Percent, Rockwell Hardness Not Rated, Tensile Strength 58,000 psi, Length Tolerance +/-0.125 in, Width Tolerance +/-0.125 in, Standards ASTM A36