  • Mfr # 6SH16X12-48
  • Zoro # G2807691
/ea
Key Features
Length
4 ft.
Thickness
0.062 in
Material
Carbon Steel
Temper
Cold Finish
Style
Sheet Stock
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
6SH16X12-48
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Length
4 ft.
Width
12"
Thickness
0.062 in
Width - Carbon Steel
12 in
Length Tolerance
Thickness (Decimal)
0.062 in
Length - Carbon Steel
Width Tolerance
Overall Length
Overall Width
12 in
Details
Material
Carbon Steel
Temper
Cold Finish
Style
Sheet Stock
Alloy Type
1008
Carbon Steel Standards
ASTM A36
Finish
Oiled
Type
General Purpose
Typical Tensile Strength (PSI)
38,000 to 50,000 psi
Finish - Carbon Steel
Oiled
Item
Carbon Steel Sheet
Grade - Carbon Steel
Low Carbon Steel
Hardness Scale
Rb
Typical Yield Strength (PSI)
25,000 to 35,000 psi
Alloy Type - Carbon Steel
1008
Thickness Tolerance
Standards
ASTM 1008
Typical Hardness
40 to 60
Item - Carbon Steel
Tensile Strength
38,000 psi
Yield Strength
25,000 psi
System of Measurement
Inch
Appearance
Material Grade
Heat Treatment
No Heat Treatment
Brinell Hardness
70 BHN
Tolerance Rating
Standard
Heat Treatable
Not Heat Treatable
Machinability
55 %
Fabrication
Cold Rolled
Rockwell Hardness
Not Rated
Mechanical Finish
Mill
Shape
Sheet
Galvanized
Not Galvanized
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Carbon Steel Sheet, Material Carbon Steel, Material Grade 1008, Heat Treatable Not Heat Treatable, Heat Treatment No Heat Treatment, Mechanical Finish Mill, Overall Length 4 ft, Overall Width 12 in, Thickness 0.062 in, Thickness Tolerance +/-0.0025 in, Yield Strength 25,000 psi, Fabrication Cold Rolled, Machinability 55 Percent, Rockwell Hardness Not Rated, Tensile Strength 38,000 psi, Length Tolerance +/-0.125 in, Width Tolerance +/-0.125 in, Standards ASTM 1008