  • Mfr # 40F.25X1-72
  • Zoro # G0307946
/ea
Key Features
Type
General Purpose
Material
Alloy Steel
Alloy Type
4140
Temper
O
Finish
Unpolished
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
40F.25X1-72
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thickness
0.25 in
Width
1 in
Length
6 ft
Length Tolerance
+/-6 in
Width Tolerance
-0.005 in
Overall Width
1 in
Overall Length
6 ft
Details
Item
Alloy Steel Rectangular Bar
Type
General Purpose
Material
Alloy Steel
Alloy Type
4140
Temper
O
Finish
Unpolished
Standards
ASTM A304, ASTM A322, ASTM A331
Hardness Scale
BHN
Thickness Tolerance
0 in/-0.007 in
Typical Hardness
241 Max
System of Measurement
Inch
Shape
Rectangular
Yield Strength
60,000 psi
Mechanical Finish
Mill
Heat Treatable
Heat Treatable
Tensile Strength
95,000 psi
Machinability
66 %
Maximum Temperature
1,300 Degrees F
Heat Treatment
Annealed
Appearance
Minimum Temperature
400 Degrees F
Rockwell Hardness
Not Rated
Tolerance Rating
Standard
Material Grade
Brinell Hardness
241 BHN
Fabrication
Cold Rolled
Resistance Properties
Wear-Resistant
Galvanized
Not Galvanized
Includes Material Certificate
No Certificates Included
Description
Alloy Steel Rectangular Bar, Material Alloy Steel, Material Grade 4140, Thickness 0.25 in, Thickness Tolerance 0 in/-0.007 in, Overall Length 6 ft, Overall Width 1 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 60,000 psi, Tensile Strength 95,000 psi, Brinell Hardness 241 BHN, Rockwell Hardness Not Rated, Machinability 66 Percent, Standards ASTM A304, ASTM A322, ASTM A331, Appearance Unpolished