  • Mfr # 40F.75X1.5-72
  • Zoro # G3288241
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
40F.75X1.5-72
Thickness
0.75 in
Width
1.5 in
Length
6 ft
Length Tolerance
+/-6 in
Overall Width
1 1/2 in
Overall Length
6 ft
Thickness Tolerance
0 in/-0.007 in
Yield Strength
60,000 psi
Tensile Strength
95,000 psi
Machinability
66 %
Includes Material Certificate
Material Certificate with Lot Number
Description
Alloy Steel Rectangular Bar, Material Alloy Steel, Material Grade 4140, Thickness 0.75 in, Thickness Tolerance 0 in/-0.007 in, Overall Length 6 ft, Overall Width 1 1/2 in, Fabrication Cold Rolled, Heat Treatable Heat Treatable, Heat Treatment Annealed, Mechanical Finish Mill, Yield Strength 60,000 psi, Tensile Strength 95,000 psi, Brinell Hardness 241 BHN, Rockwell Hardness Not Rated, Machinability 66 Percent, Standards ASTM A304, ASTM A322, ASTM A331, Appearance Unpolished