  • Mfr # ZUSA287187-100
  • Zoro # G7274147
/ea
Key Features
Material
Neoprene
Length
100 ft
Cell Type - Foam
Water-Resistant Closed Cell
Density
16 lb/cu ft
Material - Foam
Neoprene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ZUSA287187-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
100 ft
Diameter
3/16 in
Diameter Tolerance
+/-0.01 in
Details
Item
Neoprene Cord
Material
Cell Type - Foam
Water-Resistant Closed Cell
Density
16 lb/cu ft
Material - Foam
Color
Black
Grade
Standard
Temp. Range
-40 Degrees to 160 Degrees F
Shape
Round
Standards
ASTM D1056 2C3
Tensile Strength
100 psi
Cell Type
Closed Cell
Compression Set
9.2 %
Maximum Temperature
160 Degrees F
Abrasion Resistance
Fair
Material Skin
None
Chemical Resistance
Good
Weather Resistance
Good
Firmness @ 25% Deflection
9 to 13 psi
Cross Section
0.188 in
Texture
Smooth
Flexibility
Excellent
Oil Resistance
Water Resistance
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Description
Neoprene Cord, Material Neoprene, Diameter 3/16 in, Length 100 ft, Color Black, Cell Type Closed Cell, Density 16 lb/cu ft, Firmness @ 25 Percent Deflection 9 to 13 psi, Shape Round, Tensile Strength 100 psi, Texture Smooth, Maximum Temperature 160 Degrees F, Minimum Temperature -40 Degrees F, Grade Standard, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Good, Standards ASTM D1056 2C3, Water Resistance Good, Weather Resistance Good, Abrasion Resistance Fair, Compression Set 9.2 Percent