  • Mfr # P8150ULRL00.75XOH
  • Zoro # G3037209
/ea
Key Features
Color
Black
Material
Neoprene/EPDM/SBR
Length
25 ft
Width
3/4 in
Thickness
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P8150ULRL00.75XOH
Country of Origin
United States
Dimensions
Length
25 ft
Width
3/4 in
Thickness
1/2 in
Width Tolerance
+/-0.030 in
Width - Foam
Length Tolerance
+/-3.000 in
Length - Foam
Thickness - Foam
Details
Item
EPDM Neoprene SBR Strip
Color
Black
Material
Neoprene/EPDM/SBR
Shape
Strip
Cell Type
Closed Cell
Stretch Limit
1.5
Temp. Range
-40 to 250 Degrees F
Tensile Strength
75 psi
Cell Type - Foam
Water-Resistant Closed Cell
Material - Foam
Firmness @ 25% Deflection (PSI)
5 to 9
Temp. Range (F)
-40 to 250
Tensile Strength (PSI)
75
Backing Type - Foam
Adhesive
Backing Type
Adhesive
Standards
ASTM D1056 2C2, CAN, CSA C22.2 #017-92, FMVSS 302, UL 94-HF1
Item - Foam
Foam Strip
Density
6 lb/cu ft
Finish
Smooth Cellular
Thickness Tolerance
+/-0.04 in
Color - Foam
Adhesive Type
Rubber
Weather Resistance
Excellent
Number of Adhesive Sides
1
Compression Set
25 %
Water Resistance
Good
Oil Resistance
Good
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Grade
Flame-Resistant
Texture
Smooth
Firmness @ 25% Deflection
7 psi
Chemical Resistance
Fair
Maximum Adhesive Temperature
140 Degrees F
Material Skin
None
Abrasion Resistance
Fair
Maximum Temperature
250 Degrees F
Firmness
Soft (5 to 8 psi)
Minimum Adhesive Temperature
0 Degrees F
Description
Foam Strip, Material Neoprene/EPDM/SBR, Shape Strip, Grade Flame-Resistant, Length 25 ft, Width 3/4 in, Thickness 1/2 in, Backing Type Adhesive, Cell Type Closed Cell, Adhesive Type Rubber, Number of Adhesive Sides 1, Color Black, Density 6 lb/cu ft, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -40 Degrees F, Maximum Adhesive Temperature 140 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature 0 Degrees F, Tensile Strength 75 psi, Texture Smooth, Firmness @ 25 Percent Deflection 7 psi