  • Mfr # U22182.125.2400
  • Zoro # G5725045
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thread Coverage
Fully
Material
Steel
Material Grade/Class
Grade B7
Thread Fit
1A
Thread Type
UNC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U22182.125.2400
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1-1/4"-7
Overall Length
2 ft
Length
2 ft
Details
Item
Threaded Rod
Thread Coverage
Fully
Material
Steel
Material Grade/Class
Grade B7
Thread Fit
1A
Thread Type
UNC
Tensile Strength
125,000 psi
Minimum Yield Strength
105,000 psi
System of Measurement
Inch
Thread Direction
Right Hand
Finish
Zinc Yellow
Meets/Exceeds
ASME B18.31.3
Material Quality Standards
ASTM A193
Threaded Rod Finish
Zinc and Yellow Plated
Yield Strength
95,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
C35 Max
Minimum Temperature
-58 Degrees F
End Type
Straight Cut
RoHS Compliant
Yes
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
ASME B18.31.3
Made in North America
Yes
Removable
No
Material Fabrication
Roll Thread
Resistance Properties
Not Rated
Manufacturer Location
Made in USA
REACH Compliant
Color
Yellow
Thread Class
1A
Threaded Rod Material Grade
Threaded Rod Material
Threaded Rod Thread Type
Description
Fully Threaded Rod, Material Grade/Class Grade B7, Material Steel, Finish Zinc Yellow, Thread Size 1 1/4 In.-7, Overall Length 2 ft, Tensile Strength 125,000 psi, System of Measurement Inch, Thread Direction Right Hand, End Type Straight Cut, Dimensional Standards ASME B18.31.3, Color Yellow, Made in North America Yes, Manufacturer Location Made in USA, Material Fabrication Roll Thread, Material Quality Standards ASTM A193, Maximum Temperature 302 Degrees F, Minimum Temperature -58 Degrees F