  • Mfr # GC-2448-2-10PN-83T
  • Zoro # G9828366
/ea
See details
Key Features
Capacity
1000 lb.
Material
Steel
Number of Wheels
4
Wheel Type
(2) Rigid, (2) Swivel Casters
Load Capacity
1,000 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GC-2448-2-10PN-83T
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Lip Height
1-1/2"
Caster Dia.
9 in
Overall Height
30 1/2 in
Overall Length
52 in
Shelf Size
(2) 24"W x 48"L
Overall Width
24 1/2 in
Shelf LxW
48 in x 24 in
Top Shelf Lip Height
1 1/2 in
Shelf Width
24 in
Caster Wheel Width
Shelf Length
48 in
Caster Wheel Dia.
10 in
Handle Height
35 in
Overall LxWxH
51 7/8 in x 24 1/2 in x 30 1/2 in
Top Shelf Height
35 in
Bottom Shelf Lip Height
1 1/2 in
Shelf Lip Height
1-1/2"
Details
Capacity
Material
Steel
Number of Wheels
4
Wheel Type
(2) Rigid, (2) Swivel Casters
Load Capacity
Item
Flow-Through Utility Cart with Perforated Lipped Metal Shelves
Capacity per Shelf
500 lb
Caster Type
(2) Rigid, (2) Swivel
Number of Shelves
2
Construction
Welded
Shelf Type
Perforated
Caster Material
Pneumatic
Distance Between Shelves
Finish
Powder Coated
Color
Green
Gauge
12 ga
Assembled/Unassembled
Assembled
Handle Type
Flat
Caster Mounting Type
Plate
Number of Drawers
0
Caster/Wheel Mounting Location
Standard
Caster Brake Type
No Brake Included
Number of Compartments
0
Platform Surface
Smooth
Shelf Adjustability
Fixed
Caster Wheel/Tread Material
Rubber
Power Indicator
No
Lip Style
4-Sided Lipped
Caster/Wheel Configuration
(2) Rigid, (2) Swivel
Distance Between Top and Middle Shelf
Method of Construction
Welded
Caster Wheel Tread Type/Material
Pneumatic Rubber
Caster Wheel Type
Pneumatic
Includes Electrical Outlets
No
Type
Perforated Shelves
Description
Utility Cart, Load Capacity 1,000 lb, Steel Material, 12 ga Gauge, Powder Coated Finish, Green Color, Overall Length 52 in, Overall Width 25 in, Number of Shelves 2, Capacity per Shelf 500 lb, Distance Between Shelves 18 in, Shelf Length 48 in, Shelf Width 24 in, Handle Height 35 in, Top Shelf Height 35 in, Assembled/Unassembled Assembled