  • Mfr # U01000.100.1200
  • Zoro # G5347246
/ea
Key Features
External Hex Drive
Grade 5 Material Grade/Class
System of Measurement
Inch
Thread Size
1"-8
Head Width
1-1/2 in
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U01000.100.1200
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1"-8
Fastener Length
12 in
Head Width
1-1/2 in
Head Height
39/64 in
Min. Thread Length
2 1/2 in
Details
System of Measurement
Inch
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Grade 5
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
SAE J429
Item
Hex Head Cap Screw
Rockwell Hardness
HRC19
Tensile Strength
120,000 psi
Thread Type
Coarse
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Thread Fit
2A
Threadlocker Minimum Temperature
1"-8
Globally Sourced
Globally Sourced
Manufacturer Location
Material Quality Standards
SAE J429
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size 1 In.-8, Fastener Length 12 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 2 1/2 in, Head Height 39/64 in, Head Width 1 1/2 in