  • Mfr # N01200.100.0300
  • Zoro # G0340509
Thread Size
1"-8
Head Width
1-1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
N01200.100.0300
Thread Size
1"-8
Fastener Length
3 in
Head Width
1-1/2 in
Head Height
39/64 in
Min. Thread Length
2 1/4 in
Thread Style
Fully Threaded
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Tensile Strength
120,000 psi
Thread Fit
2A
Threadlocker Minimum Temperature
1"-8
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 1 In.-8, Fastener Length 3 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 2 1/4 in, Head Height 39/64 in, Head Width 1 1/2 in, Package Quantity 5