  • Mfr # U01200.050.1000
  • Zoro # G9050797
Key Features
External Hex Drive
Grade 5 Material Grade/Class
System of Measurement
Inch
Thread Size
1/2"-13
Head Width
3/4 in
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U01200.050.1000
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1/2"-13
Fastener Length
10 in
Head Width
3/4 in
Head Height
5/16 in
Min. Thread Length
1 1/2 in
Details
System of Measurement
Inch
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Grade 5
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
SAE J429
Item
Hex Head Cap Screw
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Head Type
Hex
Tensile Strength
120,000 psi
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Rockwell Hardness
HRC19
Thread Type
Coarse
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Fit
2A
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Threadlocker Minimum Temperature
Maximum Temperature
302 Degrees F
Globally Sourced
Globally Sourced
Manufacturer Location
Material Quality Standards
SAE J429
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 1/2 In.-13, Fastener Length 10 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 1 1/2 in, Head Height 5/16 in, Head Width 3/4 in, Package Quantity 5