  • Mfr # N01200.050.0450
  • Zoro # G0327236
Thread Size
1/2"-13
Head Width
3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
N01200.050.0450
Thread Size
1/2"-13
Fastener Length
4-1/2 in
Head Width
3/4 in
Min. Thread Length
1 1/4 in
Head Height
5/16 in
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Tensile Strength
120,000 psi
Rockwell Hardness
HRC19
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Fit
2A