  • Mfr # N01200.025.0125
  • Zoro # G0903883
Thread Size
1/4"-20
Head Width
7/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
N01200.025.0125
Thread Size
1/4"-20
Fastener Length
1-1/4 in
Head Width
7/16 in
Head Height
5/32 in
Min. Thread Length
3/4 in
Thread Style
Partially Threaded
Tensile Strength
120,000 psi
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Rockwell Hardness
HRC19
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Globally Sourced
Made in USA*
Thread Fit
2A