  • Mfr # U01200.025.0650
  • Zoro # G9485156
Thread Size
1/4"-20
Head Width
7/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U01200.025.0650
Thread Size
1/4"-20
Fastener Length
6-1/2 in
Head Width
7/16 in
Head Height
5/32 in
Min. Thread Length
1 in
Standards
ASME B18.2.1 SAE J429
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Tensile Strength
120,000 psi
Globally Sourced
Globally Sourced
Thread Fit
2A
Manufacturer Location
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Description
  • Drive: The external hex drive requires a wrench or socket for installation or removal.
  • Tensile Strength: Rated for up to 120,000 psi tensile stress; this rating provides an indication of the product's potential suitability for heavy-duty applications.