  • Mfr # N01200.075.0200
  • Zoro # G0340719
Thread Size
3/4"-10
Head Width
1-1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
N01200.075.0200
Thread Size
3/4"-10
Fastener Length
2 in
Head Width
1-1/8 in
Head Height
15/32 in
Min. Thread Length
1 3/4 in
Thread Style
Fully Threaded
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Tensile Strength
120,000 psi
Thread Fit
2A
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Threadlocker Minimum Temperature
Globally Sourced
Made in USA*
Manufacturer Location
Made in USA*
Material Quality Standards
SAE J429
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 3/4 In.-10, Fastener Length 2 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 1 3/4 in, Head Height 15/32 in, Head Width 1 1/8 in, Package Quantity 5