  • Mfr # N01200.075.0400
  • Zoro # G0327026
Thread Size
3/4"-10
Head Width
1-1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
N01200.075.0400
Thread Size
3/4"-10
Fastener Length
4 in
Head Width
1-1/8 in
Min. Thread Length
1 3/4 in
Head Height
15/32 in
Thread Style
Partially Threaded
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Thread Type
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
120,000 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Globally Sourced
Made in USA*
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Thread Fit
2A
Manufacturer Location
Made in USA*
Material Quality Standards
SAE J429
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 3/4 In.-10, Fastener Length 4 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 1 3/4 in, Head Height 15/32 in, Head Width 1 1/8 in, Package Quantity 5