  • Mfr # N01200.037.0075
  • Zoro # G0327805
Thread Size
3/8"-16
Head Width
9/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
N01200.037.0075
Thread Size
3/8"-16
Fastener Length
3/4 in
Head Width
9/16 in
Head Height
15/64 in
Min. Thread Length
3/4 in
Thread Style
Fully Threaded
Tensile Strength
120,000 psi
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Maximum Temperature
302 Degrees F
Globally Sourced
Made in USA*
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Fit
2A
Manufacturer Location
Made in USA*
Material Quality Standards
SAE J429
Description
  • Finish: The Zinc Plated finish enhances durability and corrosion resistance.
  • Globally Sourced: Procured from international manufacturers ensuring diverse range options.
  • Tensile Strength: Withstands up to 120,000 psi tensile stress before failure indicating high durability