  • Mfr # N01200.031.0050
  • Zoro # G2341665
Thread Size
5/16"-18
Head Width
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
N01200.031.0050
Thread Size
5/16"-18
Fastener Length
1/2 in
Head Height
13/64 in
Thread Style
Fully Threaded
Tensile Strength
120,000 psi
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Thread Fit
2A