  • Mfr # U01200.031.0250
  • Zoro # G5347404
Thread Size
5/16"-18
Head Width
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U01200.031.0250
Thread Size
5/16"-18
Fastener Length
2-1/2 in
Head Width
1/2 in
Min. Thread Length
7/8 in
Head Height
13/64 in
Standards
SAE J429
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Tensile Strength
120,000 psi
Rockwell Hardness
C25 to C34
Thread Type
Coarse
Globally Sourced
Globally Sourced
Thread Fit
2A
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Material Quality Standards
SAE J429
Description
  • Tensile Strength: Possesses tensile strength up to 105,000 psi suggesting its potential durability under stress before failure might occur