  • Mfr # N01200.031.0375
  • Zoro # G0327516
Thread Size
5/16"-18
Head Width
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
N01200.031.0375
Thread Size
5/16"-18
Fastener Length
3-3/4 in
Head Width
1/2 in
Min. Thread Length
7/8 in
Head Height
13/64 in
Thread Style
Partially Threaded
Tensile Strength
120,000 psi
HRC19
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Fit
2A