  • Mfr # N01200.031.0700
  • Zoro # G2613847
Thread Size
5/16"-18
Head Width
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
N01200.031.0700
Thread Size
5/16"-18
Fastener Length
7 in
Head Width
1/2 in
Head Height
13/64 in
Min. Thread Length
1 1/8 in
Thread Style
Partially Threaded
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Tensile Strength
120,000 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Thread Fit
2A
Globally Sourced
Made in USA*
Manufacturer Location
Made in USA*
Material Quality Standards
SAE J429
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 5/16 In.-18, Fastener Length 7 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 1 1/8 in, Head Height 13/64 in, Head Width 1/2 in, Package Quantity 10