  • Mfr # N01200.062.1100
  • Zoro # G0340737
Thread Size
5/8"-11
Head Width
15/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
N01200.062.1100
Country of Origin
Canada
Dimensions
Thread Size
5/8"-11
Fastener Length
11 in
Head Width
15/16 in
Min. Thread Length
1 3/4 in
Thread Style
Partially Threaded
Tensile Strength
120,000 psi
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Thread Fit
2A
Threadlocker Minimum Temperature
Material Quality Standards
SAE J429
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 5/8 In.-11, Fastener Length 11 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 1 3/4 in, Head Height 25/64 in, Head Width 15/16 in, Package Quantity 5