  • Mfr # N01200.062.0225
  • Zoro # G0327166
Thread Size
5/8"-11
Head Width
15/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
N01200.062.0225
Thread Size
5/8"-11
Fastener Length
2-1/4 in
Head Width
15/16 in
Min. Thread Length
1 1/2 in
Tensile Strength
120,000 psi
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Thread Type
Coarse
Maximum Temperature
302 Degrees F
Globally Sourced
Made in USA*
Threadlocker Minimum Temperature
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Fit
2A