  • Mfr # N01200.062.0275
  • Zoro # G0327148
Thread Size
5/8"-11
Head Width
15/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
N01200.062.0275
Thread Size
5/8"-11
Fastener Length
2-3/4 in
Head Width
15/16 in
Min. Thread Length
1 1/2 in
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Tensile Strength
120,000 psi
Thread Fit
2A