  • Mfr # N01200.062.0375
  • Zoro # G0340816
Thread Size
5/8"-11
Head Width
15/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
N01200.062.0375
Thread Size
5/8"-11
Fastener Length
3-3/4 in
Head Width
15/16 in
Head Height
Min. Thread Length
1 1/2 in
Tensile Strength
120,000 psi
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Rockwell Hardness
HRC19
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Threadlocker Minimum Temperature
Globally Sourced
Made in USA*
Thread Fit
2A