  • Mfr # N01200.062.0650
  • Zoro # G0340807
Key Features
External Hex Drive
Grade 5 Material Grade/Class
System of Measurement
Inch
Thread Size
5/8"-11
Head Width
15/16 in
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
N01200.062.0650
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
5/8"-11
Fastener Length
6-1/2 in
Head Width
15/16 in
Min. Thread Length
1 3/4 in
Head Height
Details
System of Measurement
Inch
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Grade 5
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
SAE J429
Item
Hex Head Cap Screw
Rockwell Hardness
HRC19
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Tensile Strength
120,000 psi
Thread Type
Coarse
Thread Fit
2A