  • Mfr # U01200.062.0900
  • Zoro # G9461112
Thread Size
5/8"-11
Head Width
15/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
U01200.062.0900
Thread Size
5/8"-11
Fastener Length
9 in
Head Width
15/16 in
Min. Thread Length
1 3/4 in
Standards
ASME B18.2.1 SAE J429
Tensile Strength
120,000 psi
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Thread Fit
2A
Manufacturer Location
Material Quality Standards
ASME B18.2.1
Head Type
Hex
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 5/8 In.-11, Fastener Length 9 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 1 3/4 in, Head Height 25/64 in, Head Width 15/16 in, Package Quantity 5