  • Mfr # N01200.043.0175
  • Zoro # G0327385
Thread Size
7/16"-14
Head Width
5/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
N01200.043.0175
Thread Size
7/16"-14
Fastener Length
1-3/4 in
Head Width
5/8 in
Head Height
9/32 in
Min. Thread Length
1 1/8 in
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
120,000 psi
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Maximum Temperature
302 Degrees F
Globally Sourced
Made in USA*
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Fit
2A