  • Mfr # N01200.043.0100
  • Zoro # G0327778
Thread Size
7/16"-14
Head Width
5/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
N01200.043.0100
Thread Size
7/16"-14
Fastener Length
1 in
Head Width
5/8 in
Min. Thread Length
1 in
Head Height
9/32 in
Thread Style
Fully Threaded
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
120,000 psi
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Thread Fit
2A
Globally Sourced
Made in USA*
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Made in USA*
Material Quality Standards
SAE J429
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 7/16 In.-14, Fastener Length 1 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 1 in, Head Height 9/32 in, Head Width 5/8 in, Package Quantity 25