  • Mfr # U01200.043.0375
  • Zoro # G0066020
Thread Size
7/16"-14
Head Width
5/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U01200.043.0375
Thread Size
7/16"-14
Fastener Length
3-3/4 in
Head Width
5/8 in
Head Height
9/32 in
Min. Thread Length
1 1/8 in
Standards
ASME B18.2.1 SAE J429
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
120,000 psi
ASME B18.2.1
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Thread Fit
2A