  • Mfr # U01200.043.0800
  • Zoro # G9185574
Thread Size
7/16"-14
Head Width
5/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U01200.043.0800
Thread Size
7/16"-14
Fastener Length
8 in
Head Width
5/8 in
Min. Thread Length
1 1/8 in
Head Height
9/32 in
Standards
ASME B18.2.1 SAE J429
Tensile Strength
120,000 psi
Rockwell Hardness
HRC19
Globally Sourced
Globally Sourced
Thread Fit
2A
ASME B18.2.1
Manufacturer Location
Material Quality Standards
SAE J429
Head Type
Hex
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 7/16 In.-14, Fastener Length 8 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 1 1/8 in, Head Height 9/32 in, Head Width 5/8 in, Package Quantity 5