  • Mfr # U01200.087.1000
  • Zoro # G0082139
/ea
Thread Size
7/8"-9
Head Width
1-5/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U01200.087.1000
Thread Size
7/8"-9
Fastener Length
10 in
Head Width
1-5/16 in
Head Height
Min. Thread Length
2 1/4 in
Standards
ASME B18.2.1 SAE J429
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Tensile Strength
120,000 psi
Thread Fit
2A
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 7/8 In.-9, Fastener Length 10 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 2 1/4 in, Head Height 35/64 in, Head Width 1 5/16 in