  • Mfr # N01200.087.0450
  • Zoro # G0326929
Key Features
External Hex Drive
Grade 5 Material Grade/Class
System of Measurement
Inch
Thread Size
7/8"-9
Head Width
1-5/16 in
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
N01200.087.0450
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
7/8"-9
Fastener Length
4-1/2 in
Head Width
1-5/16 in
Min. Thread Length
2 in
Head Height
Details
System of Measurement
Inch
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Grade 5
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
SAE J429
Item
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Rockwell Hardness
HRC19
Tensile Strength
120,000 psi
Thread Type
Coarse
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Globally Sourced
Made in USA*
Thread Fit
2A
Manufacturer Location
Made in USA*
Material Quality Standards
SAE J429
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 7/8 In.-9, Fastener Length 4 1/2 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 2 in, Head Height 35/64 in, Head Width 1 5/16 in, Package Quantity 5