Zoro Select Grade 5, 9/16"-12 Hex Head Cap Screw, Zinc Plated Steel, 1 in L, 175 PK A01200.056.0100
Grade 5, 9/16"-12 Hex Head Cap Screw, Zinc Plated Steel, 1 in L, 175 PK (Discontinued)
  • Mfr # A01200.056.0100
  • Zoro # G0404595
Get a 10% off coupon
MFR #
A01200.056.0100
Thread Size
9/16"-12
Fastener Length
1 in
Head Width
0.8125 in
Min. Thread Length
1 in
Head Height
23/64 in
Minimum Thread Length
1 in
Dia./Thread Size
9/16"-12
Drive
Hex
Thread Style
Fully Threaded
Standards
ASME B18.2.1 SAE J429
Tensile Strength
120,000 psi
Proof Load
74,000 to 85,000 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Material Quality Standard
SAE J429
Thread Pitch
Fully Threaded
Thread Fit
2A
Pack Size
Bulk Pack
Hex Head Cap Screw Type
SAE J429
Bolt Material
Steel
Type
Head Type
Hex
Screw Industry Standards
Basic Material
Fastener Industry Standards
Material Type
Drive Type
External Hex
Fastener Thread Type
UNC (Coarse)
Fastener Thread Style
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 5, Fastener Finish Zinc Plated, Dia./Thread Size 9/16 In.-12, Fastener Length 1 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Fully Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 1 in, Head Height 23/64 in, Head Width 13/16 in, Package Quantity 175