  • Mfr # U04104.150.0500
  • Zoro # G1973749
/ea
Thread Size
1-1/2"
Fastener Length
5 in
Head Width
2-1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U04104.150.0500
Thread Size
1-1/2"
Fastener Length
5 in
Head Width
2-1/4 in
Head Height
15/16 in
Min. Thread Length
3 1/4 in
Finish
Zinc Yellow
Hex Head Cap Screw
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
150,000 psi
Proof Load
120,000 psi
Thread Fit
2A
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Maximum Temperature
302 Degrees F
Threadlocker Minimum Temperature
1 1/2"-6
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 8, Fastener Finish Zinc Yellow, Dia./Thread Size 1-1/2 In.-6, Fastener Length 5 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 3 1/4 in, Head Height 15/16 in, Head Width 2 1/4 in