  • Mfr # N04160.050.0150
  • Zoro # G2601868
Key Features
External Hex Drive
Grade 8 Material Grade/Class
System of Measurement
Inch
Thread Size
1/2"-20
Head Width
3/4 in
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
N04160.050.0150
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
1/2"-20
Fastener Length
1-1/2 in
Head Width
3/4 in
Min. Thread Length
1 1/4 in
Head Height
5/16 in
Details
System of Measurement
Inch
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Grade 8
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Fully Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
SAE J429
Item
Hex Head Cap Screw
Tensile Strength
150,000 psi
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Proof Load
120,000 psi
Rockwell Hardness
HRC33
Thread Type
Fine
Thread Fit
2A