  • Mfr # U04160.025.0150
  • Zoro # G0429667
Key Features
External Hex Drive
Thread Size
1/4"-28
Head Width
7/16 in
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
U04160.025.0150
Thread Size
1/4"-28
Head Width
7/16 in
Head Height
5/32 in
Min. Thread Length
3/4 in
Drive
External Hex
Finish
Black Oxide
Standards
SAE J429
Item
Hex Head Cap Screw
Proof Load
120,000 psi
Thread Type
Fine
Rockwell Hardness
HRC33
Tensile Strength
150,000 psi
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Fit
2A