  • Mfr # N04100.075.1200
  • Zoro # G0339328
/ea
Head Width
1-1/8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
N04100.075.1200
Country of Origin
Canada
Dimensions
Thread Size
3/4"-10
Fastener Length
12 in
Head Width
1-1/8 in
Head Height
15/32 in
Min. Thread Length
2 in
Tensile Strength
150,000 psi
Proof Load
120,000 psi
Threadlocker Minimum Temperature
3/4"-10
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Thread Fit
2A
Material Quality Standards
SAE J429
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size 3/4 In.-10, Fastener Length 12 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 2 in, Head Height 15/32 in, Head Width 1 1/8 in