  • Mfr # U04100.075.1200
  • Zoro # G9086034
/ea
Thread Size
3/4"-10
Head Width
1-1/8 in
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U04100.075.1200
Thread Size
3/4"-10
Fastener Length
12 in
Head Width
1-1/8 in
Min. Thread Length
2 in
Head Height
15/32 in
Finish
Black Oxide
Tensile Strength
150,000 psi
Rockwell Hardness
HRC33
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Proof Load
120,000 psi
Globally Sourced
Maximum Temperature
302 Degrees F
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Minimum Temperature
-58 Degrees F
Thread Fit
2A
SAE J429
Head Type
Hex
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Description
  • Drive: The External Hex drive requires a wrench or socket of the same shape for application.
  • Tensile Strength: Features a tensile strength rating of 150000 psi as an indicator of potential performance under stress conditions