  • Mfr # U04132.037.0150
  • Zoro # G3388491
Key Features
Hex Drive
Grade 8 Material Grade/Class
System of Measurement
Inch
Flange Type
Standard
Head Width
9/16 in
Material
Steel
Finish
Black Phosphate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
U04132.037.0150
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
3/8"-16
Fastener Length
1-1/2 in
Head Width
9/16 in
Min. Thread Length
1 in
Head Height
25/64 in
Drive Size
3/8 in
Flange Diameter
13/16 in
Minimum Thread Length
1 in
Details
System of Measurement
Inch
Flange Type
Standard
Drive
Hex
Material Grade/Class
Grade 8
Material
Steel
Finish
Black Phosphate
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
ASME B18.2.1 SAE J429
Item
Flange Bolt
Head Style
Flange Hex
Screw Grade/Class
Grade 8
Head Type - Bolts
Hex Flange
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Thread Type
Coarse
Screw Industry Standards
ASME B18.2.1
Tensile Strength
150,000 psi
Type
Flange Bolt
Dimensional Standards
Thread Fit
2A
Globally Sourced
Globally Sourced
Pack Size
Small Pack
Manufacturer Location
Material Quality Standards
SAE J429
Basic Material
Head Type
Hex Flange
Description
Flange Bolts, Dimensional Standards ASME B18.2.1, Drive Hex, Drive Size 3/8 in, Fastener Length 1 1/2 in, Finish Phosphate and Oil, Flange Diameter 13/16 in, Flange Type Standard, Head Height 25/64 in, Head Width 9/16 in, Manufacturer Location Globally Sourced, Material Steel, Material Grade/Class Grade 8, Material Quality Standards SAE J429, Minimum Thread Length 1 in, Pack Size Small Pack, System of Measurement Inch, Tensile Strength 150,000 psi, Thread Size 3/8 In.-16