  • Mfr # U04100.037.0150
  • Zoro # G4232173
Key Features
External Hex Drive
Grade 8 Material Grade/Class
System of Measurement
Inch
Thread Size
3/8"-16
Head Width
9/16 in
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
U04100.037.0150
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
3/8"-16
Fastener Length
1-1/2 in
Head Width
9/16 in
Head Height
15/64 in
Min. Thread Length
1 in
Details
System of Measurement
Inch
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Grade 8
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
SAE J429
Item
Hex Head Cap Screw
Rockwell Hardness
HRC33
Proof Load
120,000 psi
Head Type
Hex
Tensile Strength
150,000 psi
Thread Type
Coarse
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Globally Sourced
Globally Sourced
Thread Fit
2A
Threadlocker Minimum Temperature
Manufacturer Location
Material Quality Standards
SAE J429
Description
  • Tensile Strength: Its tensile strength measures at 150,000 psi; this suggests possible suitability for heavy-duty tasks under proper use conditions.