  • Mfr # N04100.031.0150
  • Zoro # G0317241
Key Features
External Hex Drive
Grade 8 Material Grade/Class
System of Measurement
Inch
Thread Size
5/16"-18
Head Width
1/2 in
Material
Steel
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
N04100.031.0150
Country of Origin
United States
Dimensions
Thread Size
5/16"-18
Fastener Length
1-1/2 in
Head Width
1/2 in
Head Height
13/64 in
Min. Thread Length
7/8 in
Details
System of Measurement
Inch
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Grade 8
Material
Steel
Finish
Black Oxide
Thread Style
Partially Threaded
Thread Direction
Right Hand
Standards
SAE J429
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Temp. Range
-58 Degrees to 302 Degrees F
Tensile Strength
150,000 psi
Proof Load
120,000 psi
Rockwell Hardness
HRC33
Globally Sourced
Made in USA*
Threadlocker Minimum Temperature
Thread Fit
2A