  • Mfr # N04100.062.1200
  • Zoro # G0339398
Head Width
15/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
N04100.062.1200
Country of Origin
Canada
Dimensions
Thread Size
5/8"-11
Fastener Length
12 in
Head Width
15/16 in
Min. Thread Length
1 3/4 in
Proof Load
120,000 psi
Tensile Strength
150,000 psi
Thread Fit
2A
Threadlocker Minimum Temperature
5/8"-11
Material Quality Standards
SAE J429
Description
Hex Head Cap Screw, System of Measurement Inch, Basic Material Steel, Material Grade Grade 8, Fastener Finish Plain, Dia./Thread Size 5/8 In.-11, Fastener Length 12 in, Fastener Thread Direction Right Hand, Fastener Thread Type UNC (Coarse), Fastener Thread Style Partially Threaded, Fastener Industry Standards ASME B18.2.1, Head Type Hex, Min. Thread Length 1 3/4 in, Head Height 25/64 in, Head Width 15/16 in, Package Quantity 5