  • Mfr # U04100.043.0150
  • Zoro # G1507511
Thread Size
7/16"-14
Head Width
5/8 in
Finish
Black Oxide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
U04100.043.0150
Thread Size
7/16"-14
Fastener Length
1-1/2 in
Head Width
5/8 in
Min. Thread Length
1 1/8 in
Head Height
9/32 in
Finish
Black Oxide
Thread Style
Fully Threaded
Coarse
Fastener Industry Standards
ASME B18.2.1
Tensile Strength
150,000 psi
Proof Load
120,000 psi
Dimensional Standards
ASME B18.2.1
Thread Fit
2A